جک سوسماری

جک سوسماری

()

جک سوسماری که به نام های بالابر ۳ تن، جک سه تن، جک کورسی، جک بالابر، جک پنچرگیری و … در ایران نام برده میشود دستگاهی است که به منظور بالا بردن خودرو تا ارتفاع مشخص (بسته به نوع جک) و انجام عملیات تعمیر ، تعویض چرخ و .. استفاده میشود. این جک روغنی به وسیله یک سیلندر و پکینگ و روغن و زدن پدال به بالا میرود.

نکته مهم: هرگز جک را به مدت طولانی زیر خودرو قرار ندهید و پس از بالا بردن خودرو از خرک استفاده کرده که ابتدا ایمنی کار رعایت شود و سپس طول عمر جک بالا میرود.

استفاده از خرک در تعمیرگاه - جک سوسماری

استفاده از جک سوسماری به علت بلند بودن آن که نتیجه آن سهولت در انجام  فرآیند بالا و پایین کردن خودرو و سریع تر بودن نسبت به جک های روغنی و جا به جایی آسان بسیار کاربردتر از دیگر نمونه های جک کوچک می باشد.

آموزش استفاده :

ابتدا از سالم بودن جک مطمئن می شویم سپس جک را به زیر خودرو برده (قسمت تقویت شده شاسی یا رکاب ) سپس با پدال زدن یا بالا و پایین کردن دسته بزرگ جک خودرو به بالا برده (به علت فشار روغن داخل پیستون حاصل شده از پدال زدن جک فک جک به بالا چرخش داده شده ) سپس پس از گذاشتن خرک در زیر خودرو قسمت چرخان بالا دسته بزرگ جک را چرخانده تا سوپاپ تخلیه باز شده و  فشار روغن کم شود(روغن به داخل پیستون باز گردانده شود) و جک به پایین بیاید و پس از اتمام کار دوباره جک را به بالا آورده و سپس خودرو را همراه جک به آرامی به پایین آورید.

اجزای تشکیل دهنده جک سوسماری:

  • بدنه اصلی و پدال و دسته بلند(اهرم) و چرخ ها
  • سوپاپ فشار و مجموعه سیلندر(پکینگ)
  • مجموعه سوپاپ های تخلیه و ورودی روغن و فشار

انواع جک سوسماری:

جک های سوسماری ابتدا به دو دسته مخصوص خودرو های سبک (سواری) ، و بادی برای خودرو های سنگین(کامیونی ) تقسیم بندی میشود که در زیر نام برده میشود:

جک سوسماری پایه بلند (سه تن – پنج تن): این جک پر مصرف ترین در بازار می باشد که به علت ارزان بودن نسبت به سایر مدل هایش بسیار پر مصرف است.

جک سوسماری کورسی: این نوع جک به علت کوتاه بودن فاصله بالای فک جک تا زمین (حدود ۸ سانتی متر) برای خودرو های اسپرت بسیار استفاده میشود.

جک سوسماری بادی: این نوع جک برای خودرو های سنگین استفاده میشود که به وسیله باد و روغن کار میکند و در نناژ مختلف قبیل ۲۲ تن ،۳۵ تن، … و دو مرحله ای ۴۰-۸۰ ، ۲۰-۴۰ و … در بازار وجود دارد.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.

()
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم