()

جک سوسماری که به نام های بالابر ۳ تن، جک سه تن، جک کورسی، جک بالابر، جک پنچرگیری و … در ایران نام برده میشود دستگاهی است که به منظور بالا بردن خودرو تا ارتفاع مشخص (بسته به نوع جک) و انجام عملیات تعمیر ، تعویض چرخ و .. استفاده میشود. این جک روغنی به وسیله یک سیلندر و پکینگ و روغن و زدن پدال به بالا میرود.

نکته مهم: هرگز جک را به مدت طولانی زیر خودرو قرار ندهید و پس از بالا بردن خودرو از خرک استفاده کرده که ابتدا ایمنی کار رعایت شود و سپس طول عمر جک بالا میرود.

استفاده از خرک در تعمیرگاه - جک سوسماری

استفاده از جک سوسماری به علت بلند بودن آن که نتیجه آن سهولت در انجام  فرآیند بالا و پایین کردن خودرو و سریع تر بودن نسبت به جک های روغنی و جا به جایی آسان بسیار کاربردتر از دیگر نمونه های جک کوچک می باشد.

آموزش استفاده :

ابتدا از سالم بودن جک مطمئن می شویم سپس جک را به زیر خودرو برده (قسمت تقویت شده شاسی یا رکاب ) سپس با پدال زدن یا بالا و پایین کردن دسته بزرگ جک خودرو به بالا برده (به علت فشار روغن داخل پیستون حاصل شده از پدال زدن جک فک جک به بالا چرخش داده شده ) سپس پس از گذاشتن خرک در زیر خودرو قسمت چرخان بالا دسته بزرگ جک را چرخانده تا سوپاپ تخلیه باز شده و  فشار روغن کم شود(روغن به داخل پیستون باز گردانده شود) و جک به پایین بیاید و پس از اتمام کار دوباره جک را به بالا آورده و سپس خودرو را همراه جک به آرامی به پایین آورید.

اجزای تشکیل دهنده جک سوسماری:

  • بدنه اصلی و پدال و دسته بلند(اهرم) و چرخ ها
  • سوپاپ فشار و مجموعه سیلندر(پکینگ)
  • مجموعه سوپاپ های تخلیه و ورودی روغن و فشار

انواع جک سوسماری:

جک های سوسماری ابتدا به دو دسته مخصوص خودرو های سبک (سواری) ، و بادی برای خودرو های سنگین(کامیونی ) تقسیم بندی میشود که در زیر نام برده میشود:

جک سوسماری پایه بلند (سه تن – پنج تن): این جک پر مصرف ترین در بازار می باشد که به علت ارزان بودن نسبت به سایر مدل هایش بسیار پر مصرف است.

جک سوسماری کورسی: این نوع جک به علت کوتاه بودن فاصله بالای فک جک تا زمین (حدود ۸ سانتی متر) برای خودرو های اسپرت بسیار استفاده میشود.

جک سوسماری بادی: این نوع جک برای خودرو های سنگین استفاده میشود که به وسیله باد و روغن کار میکند و در نناژ مختلف قبیل ۲۲ تن ،۳۵ تن، … و دو مرحله ای ۴۰-۸۰ ، ۲۰-۴۰ و … در بازار وجود دارد.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *