دستگاه مولد نیتروژن

()

دستگاه مولد نیتروژن

دستگاه تولید باد نیتروژن (مولد باد نیتروژن) دستگاهی است که هوا را گرفته و پس از تصفیه و جداسازی نیتروژن هوا، نیتروژن با خلوص بالای ۹۶ درصد را به داخل منبع یا تانک خود تزریق میکند . این دستگاه در اتو سرویس های خدمات لاستیک و تعویض روغنی ها کاربرد دارد و با توجه به مزایای تزریق باد نیتروژن به جای هوای معمولی به داخل لاستیک که در زیر گفته میشود از این دستگاه درخصوص خودروهای سواری و سنگین استفاده فراوانی میشود. دستگاه مولد باد نیتروژن در ایران به نام های دستگاه تولید باد نیتروژن، دستگاه نیتروژن ساز، دستگاه ژنراتور نیتروژن، دستگاه تولید N2، باد نیتروژن و …. شناخته میشود .

مزایای استفاده از باد نیتروژن:

استفاده از باد نیتروژن باعث کاهش مصرف سوخت، ایمنی بیشتر، بهبود فرمان پذیری خودرو ، افزایش دوام لاستیک و چسبندگی بیشتر لاستیک به زمین و بهبود عملکرد سیستم جلوبندی و نرمی بیشتر لاستیک می گردد که در زیر دلیل این مزیت ها گفته میشود.

با توجه به اینکه تزریق باد معمولی که درون آن بیش از ۲۱ درصد اکسیژن و رطوبت است این اکسیژن و رطوبت خود باعث افزایش خوردگی رینگ و لاستیک و کاهش طول عمر آن میشود و سنگین تر از باد نیتروژن است امروزه به دلیل سبکی و خلوص نیتروژن دستگاه مولد نیتروژن و برای جلوگیری از خوردگی لاستیک و رینگ از باد نیتروژن به جای باد معمولی در لاستیک ها استفاده میشود (که این مزیت باعث امنیت بالا و ثبات بیشتر باد لاستیک می شود.)

به علت بزرگتر بودن مولکول های نیتروژن نسبت به اکسیژن در رفت و اتلاف باد کمتری نسبت به باد معمولی داراست و باعث کاهش تغییرات حجمی به علت تغییر دمایی می شویم و به علت بزرگ تر بودن گرما را سریع تر از دست میدهد و همواره درصد ترکیدن لاستیک را کاهش میدهد.

نحوه عملکرد دستگاه مولد نیتروژن:

ابتدا دستگاه را به کمپرسور هوا متصل کرده (ورودی O2) و سپس به برق وصل میکنیم حال دستگاه را روشن کرده  پس ازمدتی نمایشگر ۹۹ درصد را نشان میدهد که به منظور این است دستگاه هوا را گرفته و نیتروژن آن را توسط کاتالیزورها جدا کرده و به منبع تزریق میکند و ۹۹ نشانگر خلوص نیتروژن تولیدی است که در این حالت نشانگر عقربه ای دستگاه برای خودرو های سواری 70 PSI و برای خودرو های سنگین 110 PSI را نشان میدهد و درصورت بیشتر شدن آن دستگاه تولید نیتروژن را قطع میکند . لازم به ذکر است حداقل باد ورودی برای خودرو های سواری ۶ بار است و برای دستگاه مولد نیتروژن ماشین سنگین تا ۱۲ بار میباشد.

سپس باید لاستیک را خالی از باد کرد که یا باید به روش سنتی با خارج کردن والف و فشردن لاستیک باد آن را خالی کرد یا از طریق دستگاه انجام داد که دو حالت دارد. اگر دستگاه دارای آپشن وکیوم دارد با وصل شلنگ به قسمت وکیوم دستگاه و سپس متصل کردن آن به لاستیک و زدن دکمه وکیوم لاستیک را خالی از باد کرده و اگر دستگاه این آپشن را نداشت با متصل کردن شلنگ دستگاه و زدن پدال دستگاه باد لاستیک را وکیوم میکنیم .(درصورت اتوماتیک بودن دستگاه با زدن دکمه Auto همزمان عملیات های وکیوم و باد زدن نیتروژن انجام میشود).حال با اتصال شلنگ متصل به  N2 به لاستیک و زدن دکمه استارت تزریق نیتروژن انجام میشود و لاستیک با باد نیتروژن پر میشود.(که چند حالت دارد: اگر دستگاه اتوماتیک باشد در قسمت نمایشگر تنظیم باد دستگاه مولد نیتروژن اتوماتیک مقدار باد را تنظیم کرده و دکمه استارت را زده تا دستگاه به صورت اتوماتیک باد نیتروژن لاستیک را تنظیم کند، حال اگر دستگاه ساده باشد باید توسط شلنگ باد نیتروژن لاستیک را باد زد و سپس باد لاستیک را  با درجه باد کارگاهی تنظیم کنیم)

چند نکته در مورد دیگر دستگاه های مولد نیتروژن :

 • روش کار با دستگاه تولید نیتروژن ماشین سنگین نیز همینطور می باشد و تفاوتش در مقدار فشار باد ورودی و خروجی می باشد.
 • در برخی دستگاه ها دو باد خروجی نیتروژن وجود دارد که برای سهولت در کار است و برخی دستگاه ها دارای چهار ورودی و خروجی است که کارکردی یکسان دارد.
 • در برخی دستگاه های مولد نیتروژن ماشین سنگین کلیدی به نام Turbo وجود دارد که برای سرعت دادن به عملیات تزریق باد نیتروژن است.
 • در اکثر دستگاه های مولد باد نیتروژن، یک خروجی به نام O2 وجود دارد که برای باد زدن معمولی لاستیک ها می باشد.
 • در برخی دستگاه ها خروجی به نام N2Pوجود دارد که برای باد زدن رینگ های اسپرت و ماشین های مسابقه می باشد که درصد خلوص باد نیتروژن را بالا می برد که کاربرد جدی ندارد.
 • کلیه دستگاه های موجود در بازار اصولا خروجی ۹۶ الی ۹۹ درصد نیتروژن را دارند و آپشن های دستگاه مربوط به اتوماتیک و وکیوم دار بودن دستگاه ها است.

اجزای تشکیل دهنده مولد باد نیتروژن:

 • بدنه اصلی به همراه شلنگ باد
 • فیلتر های تصفیه هوا
 • مخزن نگهدارنده نیتروژن و مخزن باد
 • خروجی های N2و O2 ورودی هوا
 • برد هوشمند الکترونیکی
 • صفحه نمایش دیجیتال
 • صفحه تنظیم باد دیجیتال در برخی نمونه ها
 • رطوبت گیر و واحد مراقبت
 • درجه تنظیم باد اتوماتیک و قطع کن و کم کن باد(در مدل های دارای تنظیم باد اتوماتیک یا فول )
 • سیستم مکش یا وکیوم در مدل وکیوم دار
 • درجه نشانگر فشار نیتروژن و باد و سیستم توربو در برخی مدل ها

انواع دستگاه های مولد نیتروژن:

دستگاه های مولد باد نیتروژن به دسته مولد باد نیتروژن ماشین های سبک (سواری) و مولد باد نیتروژن ماشین های سنگین(کامیونی) تقسیم میشوند که در این دو دسته به مدل های اتوماتیک، فول اتوماتیک، ساده وکیوم دار و ساده و مدل توربو دار که مخصوص ماشین سنگین است تقسیم بندی میشوند.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.

()
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم