()

دستگاه مولد نیتروژن

دستگاه تولید باد نیتروژن (مولد باد نیتروژن) دستگاهی است که هوا را گرفته و پس از تصفیه و جداسازی نیتروژن هوا، نیتروژن با خلوص بالای ۹۶ درصد را به داخل منبع یا تانک خود تزریق میکند . این دستگاه در اتو سرویس های خدمات لاستیک و تعویض روغنی ها کاربرد دارد و با توجه به مزایای تزریق باد نیتروژن به جای هوای معمولی به داخل لاستیک که در زیر گفته میشود از این دستگاه درخصوص خودروهای سواری و سنگین استفاده فراوانی میشود. دستگاه مولد باد نیتروژن در ایران به نام های دستگاه تولید باد نیتروژن، دستگاه نیتروژن ساز، دستگاه ژنراتور نیتروژن، دستگاه تولید N2، باد نیتروژن و …. شناخته میشود .

مزایای استفاده از باد نیتروژن:

استفاده از باد نیتروژن باعث کاهش مصرف سوخت، ایمنی بیشتر، بهبود فرمان پذیری خودرو ، افزایش دوام لاستیک و چسبندگی بیشتر لاستیک به زمین و بهبود عملکرد سیستم جلوبندی و نرمی بیشتر لاستیک می گردد که در زیر دلیل این مزیت ها گفته میشود.

با توجه به اینکه تزریق باد معمولی که درون آن بیش از ۲۱ درصد اکسیژن و رطوبت است این اکسیژن و رطوبت خود باعث افزایش خوردگی رینگ و لاستیک و کاهش طول عمر آن میشود و سنگین تر از باد نیتروژن است امروزه به دلیل سبکی و خلوص نیتروژن دستگاه مولد نیتروژن و برای جلوگیری از خوردگی لاستیک و رینگ از باد نیتروژن به جای باد معمولی در لاستیک ها استفاده میشود (که این مزیت باعث امنیت بالا و ثبات بیشتر باد لاستیک می شود.)

به علت بزرگتر بودن مولکول های نیتروژن نسبت به اکسیژن در رفت و اتلاف باد کمتری نسبت به باد معمولی داراست و باعث کاهش تغییرات حجمی به علت تغییر دمایی می شویم و به علت بزرگ تر بودن گرما را سریع تر از دست میدهد و همواره درصد ترکیدن لاستیک را کاهش میدهد.

نحوه عملکرد دستگاه مولد نیتروژن:

ابتدا دستگاه را به کمپرسور هوا متصل کرده (ورودی O2) و سپس به برق وصل میکنیم حال دستگاه را روشن کرده  پس ازمدتی نمایشگر ۹۹ درصد را نشان میدهد که به منظور این است دستگاه هوا را گرفته و نیتروژن آن را توسط کاتالیزورها جدا کرده و به منبع تزریق میکند و ۹۹ نشانگر خلوص نیتروژن تولیدی است که در این حالت نشانگر عقربه ای دستگاه برای خودرو های سواری 70 PSI و برای خودرو های سنگین 110 PSI را نشان میدهد و درصورت بیشتر شدن آن دستگاه تولید نیتروژن را قطع میکند . لازم به ذکر است حداقل باد ورودی برای خودرو های سواری ۶ بار است و برای دستگاه مولد نیتروژن ماشین سنگین تا ۱۲ بار میباشد.

سپس باید لاستیک را خالی از باد کرد که یا باید به روش سنتی با خارج کردن والف و فشردن لاستیک باد آن را خالی کرد یا از طریق دستگاه انجام داد که دو حالت دارد. اگر دستگاه دارای آپشن وکیوم دارد با وصل شلنگ به قسمت وکیوم دستگاه و سپس متصل کردن آن به لاستیک و زدن دکمه وکیوم لاستیک را خالی از باد کرده و اگر دستگاه این آپشن را نداشت با متصل کردن شلنگ دستگاه و زدن پدال دستگاه باد لاستیک را وکیوم میکنیم .(درصورت اتوماتیک بودن دستگاه با زدن دکمه Auto همزمان عملیات های وکیوم و باد زدن نیتروژن انجام میشود).حال با اتصال شلنگ متصل به  N2 به لاستیک و زدن دکمه استارت تزریق نیتروژن انجام میشود و لاستیک با باد نیتروژن پر میشود.(که چند حالت دارد: اگر دستگاه اتوماتیک باشد در قسمت نمایشگر تنظیم باد دستگاه مولد نیتروژن اتوماتیک مقدار باد را تنظیم کرده و دکمه استارت را زده تا دستگاه به صورت اتوماتیک باد نیتروژن لاستیک را تنظیم کند، حال اگر دستگاه ساده باشد باید توسط شلنگ باد نیتروژن لاستیک را باد زد و سپس باد لاستیک را  با درجه باد کارگاهی تنظیم کنیم)

چند نکته در مورد دیگر دستگاه های مولد نیتروژن :

 • روش کار با دستگاه تولید نیتروژن ماشین سنگین نیز همینطور می باشد و تفاوتش در مقدار فشار باد ورودی و خروجی می باشد.
 • در برخی دستگاه ها دو باد خروجی نیتروژن وجود دارد که برای سهولت در کار است و برخی دستگاه ها دارای چهار ورودی و خروجی است که کارکردی یکسان دارد.
 • در برخی دستگاه های مولد نیتروژن ماشین سنگین کلیدی به نام Turbo وجود دارد که برای سرعت دادن به عملیات تزریق باد نیتروژن است.
 • در اکثر دستگاه های مولد باد نیتروژن، یک خروجی به نام O2 وجود دارد که برای باد زدن معمولی لاستیک ها می باشد.
 • در برخی دستگاه ها خروجی به نام N2Pوجود دارد که برای باد زدن رینگ های اسپرت و ماشین های مسابقه می باشد که درصد خلوص باد نیتروژن را بالا می برد که کاربرد جدی ندارد.
 • کلیه دستگاه های موجود در بازار اصولا خروجی ۹۶ الی ۹۹ درصد نیتروژن را دارند و آپشن های دستگاه مربوط به اتوماتیک و وکیوم دار بودن دستگاه ها است.

اجزای تشکیل دهنده مولد باد نیتروژن:

 • بدنه اصلی به همراه شلنگ باد
 • فیلتر های تصفیه هوا
 • مخزن نگهدارنده نیتروژن و مخزن باد
 • خروجی های N2و O2 ورودی هوا
 • برد هوشمند الکترونیکی
 • صفحه نمایش دیجیتال
 • صفحه تنظیم باد دیجیتال در برخی نمونه ها
 • رطوبت گیر و واحد مراقبت
 • درجه تنظیم باد اتوماتیک و قطع کن و کم کن باد(در مدل های دارای تنظیم باد اتوماتیک یا فول )
 • سیستم مکش یا وکیوم در مدل وکیوم دار
 • درجه نشانگر فشار نیتروژن و باد و سیستم توربو در برخی مدل ها

انواع دستگاه های مولد نیتروژن:

دستگاه های مولد باد نیتروژن به دسته مولد باد نیتروژن ماشین های سبک (سواری) و مولد باد نیتروژن ماشین های سنگین(کامیونی) تقسیم میشوند که در این دو دسته به مدل های اتوماتیک، فول اتوماتیک، ساده وکیوم دار و ساده و مدل توربو دار که مخصوص ماشین سنگین است تقسیم بندی میشوند.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.

1 دیدگاه برای “دستگاه مولد نیتروژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *