کارواش

()

از دیرباز نظافت و شستوشوی وسایل ، کف و دیوارها و کلیه تجهیزات و ابزار مورد استفاده در آیین و قریضه ذاتی انسان ها بوده و نیاز به پاکی یک امر ضروری بوده که باعث حس خوب و افزایش عمر مفید تجهیزات و ابزارها و … میشود.امروز با توجه به افزایش تکنولوژی و تجهیزات شوینده بشربا استفاده از این ایزار سرعت کار را بالا برده و تمیزی بیشتری حاصل کرده و زمان کمتری صرف این فرآیند انجام میدهد.یکی از این دستگاه ها دستگاه کارواش یا واتر جت است که آب را با فشار معمولی از شیر دریافت کرده و توسط پمپ و نازل خود آب را با فشار و سرعت بالا به بیرون پرتاب میکند و سبب تمیز تر شدن صطوح و کنده شدن کثیفی های سطوح مورد نظر میگردد.

ما در این مقاله به بررسی تجهیزات شونده خودرو ( کارواش ) میپردازیم.

دیگر دستگاه کمکی برای نظافت خودرو کف پاش است که در لیتراژ گوناگون در بازرا برای امر تولید کف در منبع و پاشش روی جسم مورد نظر استفاده میگردد.

جک کارواش از دیگر تجهیزاتی است که برای بالابردن خودرو و شستوشوی کف خودرو استفاده میگردد.دیگر ابزار قابل استفاده برای نظافت خودرو جاروبرقی سه موتور میباشد که برای نظافت داخل خودرو و … استفاده میگردد.

حال به بررسی چند نمونه از کارواش های صنعتی و خانگی میپردازیم:

کارواش ها به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم بندی میشوند که در این دو دسته بر اساس قدرت  و مدل آمها از دیگر قابل تشخیص و تقسیم بدی هستند.

فشار و دبی خروجی آب دو مشخصه اصلی یک واتر جت برای از بین بردن آلودگی روی اجسام میباشد. که این مشخصه سبب تقسیم بندی کارواش در دسته صنعتی به دو دسته کارواش های فشار قوی و کارواش  های فوق فشار قوی تقسیم میشوند. واترجت های صنعتی فشار قوی برای انجام کلیه امور نظافتی چون شستشوی سطوح عمودی، افقی و ناهموار، رسوب گیری، جرم زدایی و خزه تراشی و مانند این ها مناسب بوده ولی واترجت های فوق فشار قوی در انجام عملیات های سنگین نظافتی هم چون تخریب بتن، رنگ بری و لایه برداری از روی سطوح هدف کارآیی ویژه ای دارند که قالبا دارای پیچ تنظیم فشار برای تنظیم کردن با فرآیند مورد نظر میباشند.

یک نوع دسته بندی دیگه هم برای کارواش های صنعتی وجود دارد که بر اساس دماب آب خروجی آنهاست که به واترجت های آب سرد و گرم و بخارتقسیم بندی میسود . اکثر دستگاه های مصرفی در شستوشوی خودرو و سطوح از نوع آب سرد هستند و اغلب برای ضد عفونی کردن سطوح از آب گرم استفاده میکنند.(البته با توجه به وقت گیر و گران تر بودن کارواش آب گرم از آب سرد بیشتر استفاده میشوند.)دستگاه های واتر جت بخار همان آب گرم است که با پایین اوردن فشار خروجی و بالابردن دمای آب بهقدریکه تبدیل به بخار شود و خروجی دستگاه بخار گرم با فشار بالا میباشد(نوشته شده توسط کارشناسان شرکت آریا صنعت).

در نتیجه تقسیم بندی به گونه زیر میشود:

 1. کارواش صنعتی
 • آب سرد
 • آب گرم
 • بخار آب
کارواش آب سرد صنعتی

2. کارواش خانگی:

کارواش خانگی

مزایا و ویژگی های کارواش های صنعتی:

واترجت آب سرد:

رایج ترین کارواشی که گرمکن نداشته و خروجی امای آب آن پایین و سرد است.

 • قیمت کمتر و پایین تر نسبت به دیگر نمونه ها به علت نداشتن سیستم گرمکن آب
 • قابل استفاده برای کلیه سطوح ها مانند خودرو ،نمای ساختمان و حیاط و ظروف و …

واترجت آب گرم :

 • از بین برنده کلیه لکه ها و چربی ها روغنی به علت پاشش پر فشار دمای بالای آب به سطوح
 • قابل استفده برای سطوح با آلودگی بالا مثل چرب و روغنی و …
 • شستوشوی با آب گرم سبب ضد عفونی و از بین رفتن میکروب ها تا حد قابل قبولی می شود

واترجت بخار آب:

 • ضد عفونی و نظافت کامل سطوح
 • مصرف آب کمتر و ریزش آب کمتر روی زمین
 • مکانهایی مانند آشپزخانه ، مراکز بهداتشی ، بیمارستان ها و موتور وسیلندر خودرو و… قابل شستوشوی و ضد عفونی است

برای اطلاعات بیشتر در مورد کارواش ها و تجهیزات تکمیلی آن مانند جاروبرقی و کف پاش و … به دیگر مقاله ها و محصولات  سایت اریا صنعت مراجعه فرمایید.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

امتیاز متوسط / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که رای میدهید.

()
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp