عمومی

دستگاه کمپرسور باد چیست ؟

دستگاهی است که وظیفه تولید باد برای مصرف و راه اندازی دستگاه ها در اتو سرویس ها را دارد که به وسیله یک الکتروموتور و چند سیلندر و یک تسمه هوای بیرون را گرفته و به داخل منبع با فشار های مختلف تزریق کرده و موجود جمع اوری هوا با فشار بالا در منبع و تولید فشار باد و قدرت مینمایید. عملکرد کمپرسور هوا به این صورت است که با گردش میل لنگ یا شفت ، سیلندر کمپرسور حالت رفت و برگشت(بالا و پایین شدن مبل لنک داخل سیلندر) پیدا کرده و این گردش توسط الکتروموتور یا دینام انجام می گردد. دستگاه کمپرسور باد به نام های باد زن، مولد باد ، سیلندر باد،کمپرسور هوا،پمپ هوا،پمپ باد ، تانک باد ،جمع کننده باد در ایران معروف است که به مدل های مختلفی تقسیم میشود.


انواع کمپرسور : 
کمپرسور باد با توجه به فرآیند تولید با به مدل های زیرتقسیم میشود
کمپرسور باد خورجینی
کمپرسور باد کتابی
کمپرسور باد سایلنت(بی روغن)
کمپرسور باد بنزینی
کمپرسور باد اسکرو

و همچنین کمپرسور باد ها را با توجه به مقدار لیتراژ منبع و تولید باد سیلندر تقسیم بندی میکنند که مهمترین آنها به صورت زیر هستند:


کمپرسور باد 10 لیتری
کمپرسور باد 24 لیتری
کمپرسور باد 50 لیتری
کمپرسور باد 100 لیتری
کمپرسور باد 150 لیتری
کمپرسور باد 250 لیتری
کمپرسور باد 350 لیتری
کمپرسور باد 500 لیتری
کمپرسور باد 750 لیتری
کمپرسور باد 1000 لیتری
کمپرسور باد 1300 لیتری
کمپرسور باد 1500 لیتری
کمپرسور باد 2000 لیتری

و .....
(لازم به ذکر است تا سیلندرهای 350 لیتری برق تک فاز است و از 500 تا 750 برق هم میشود تک فاز باشد هم سه فاز و از 1000 لیتری به بالا برق مصرفی باید سه فاز باشد.)


کمپرسور باد اسکرو ،کمپرسوری است با تولید باد با سرعت بالا و فشار بالا برای مصارف فوق صنعتی که برای خدمات اتو سرویس و آپاراتی استفاده نمیشد .
همانطور کمپرسور های بی صدا(سایلنت) (بی روغن) برای مصارفی است که مقدار مصرف باد کم است و مکان هایی که صدای سیلندر نباید بالا باشد مثل مصارف دندان پزشکی و متعاقبا برای مصرف در اتو سرویس کارایی ندارد.
کمپرسور های بنزنی همانطور که از نامش پیداست برای مکان هاییست که دسترسی به برق نداریم و مجبور به استفاده از انرژی دیگری همچون بنزین میباشیم و اصولا برای خدماتی مثل شرکت آسفالت خیابان ها استفاده دارد.
اما کمپرسور با سیلندرهای کتابی و خورجینی بیشترین مصرف را در بین دیگر کمپرسورها دارد (به علت سادگی و قیمت مناسب تر) و تفاوت این دو سیلندر در این است که صدای سیلندرهای خورجینی کمی بیشتر از سیلندرهای کتابی است و در مقابل قدرت تولید باد بیشتری نسبت به نوع کتابی خودداراست.

 

قطعات تشکیل دهنده کمپرسورباد:


مخزن یا تانک
الکترو موتور یا دینام
هواساز یا سیلندر
سوپاپ اطمینان(برای جلوگیری از باد شدن بیش از حد منبع)
شیر یک طرفه و شیر گازی و کلید خاموش روشن
شیر تخلیه(برای تخلیهرطوبت و آب جمع شده کف منبع)
فیلتر هوا
تسمه متصل شده به دینام و هواساز
چزخ و صفحه محافظ هواساز و دینام
 

جستجو تماس
چت ورود